Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sólová alba
Novinkové desky
SONGY A BALADY

Martina první sólová dlouhohrající deska (LP), která vznikla na podzim a v zimě roku 1968 pod producentským vedením Bohuslava Ondráčka (Bob-serie). Všechny písně jsou doprovázeny Orchestrem Golden Kids (dirigent Josef Vobruba) a některé písně i vokály členů Golden Kids (tedy H. Vondráčková a V. Neckář - ostatně tato reciprocita se projevila i na prvním novinkovém projektu Heleny "Ostrov Heleny Vondráčkové", kde Marta ještě roku 1970 nazpívala ke 4 písním výrazné sbory a přesto mohlo být album už v době Martina tabuizování vydáno). Jsou zde z celkových 11 v zastoupení skladby domácích autorů (B. Ondráček - Ring-o-ding, Balada o kornetovi a dívce, dále O. Petřina - Tak dej se k nám a projdem svět, Ne, J.Brabec - Modlitba pro Martu a A.Michajlov - Všechny bolesti utiší láska), také ale coververze zahraničních skladeb, které interpretovali Beatles, Aretha Franklinová, Cher nebo španělská zpěvačka Massiel, jedna balada je tradicionál z Irska. Po textové stránce se na albu představil hlavně Zdeněk Rytíř, další jsou Eduard Krečmar, Jan Schneider a Miloň Čepelka.
Deska byla poprvé vydána u Supraphonu v létě 1969 a záhy byl celý náklad rozprodán, z cenzurních důvodu byl dotisk z počátku roku 1970 pozměněn a písně Modlitba a Ne byly nahrazeny skladbami Zlý dlouhý půst a Kdo ti radu dá.
V reedici vyšla deska poprvé na konci roku 1989 a roku 1996 v rámci Kolekce Marty Kubišové u Bontonu (5.díl) byl navíc doplněn původní obal a písničky byly digitálně zremasterovány, navíc byl přidán velmi raritní bonus: živá nahrávka Modlitby ze srpna 1968 s pozměněným textem.
Celá deska byla vždy velmi příznivě hodnocena odbornou kritikou i posluchači a ještě roku 2000 byla v anketě "Československá deska desek" umístěna na skvělé 5. pozici.
Pozn.: K albu byl natočen také propagační filmový recitál pod názvem Proudy lásku odnesou. Roku 1969 jej vytvořil Martin tehdejší muž Jan Němec a recitál putoval rovnou do trezoru, bohužel byly z původních 8 klipů 2 zničeny. Na youtube si můžete prohlédnout alespoň 2 (barevné!)klipy: Magdalena a Ring-o-ding.


NĚKDY SI ZPÍVÁM...

Na své druhé "regulérní" album si Marta musela počkat až do roku 1991. kdy vyšla v značně nízkém nákladu deska, na které se autorsky podílel zejména kapelník Martiny tehdejší doprovodné skupiny Luboš Andršt.
Za zmínku stojí zejména titulní písnička, která vznikla na text Jiřího Suchého, který slova napsal již v 60. letech pro Martu (s názvem Tak jak to holky mají ve zvyku) a své realizace se dočkala až po letech, dále je tu duet s Vilémem Čokem a zároveň titulní píseň stejnojmenného filmu - V žáru královské lásky, nově zde Marta přezpívala své Legendy a taky je tu např. první písnička, kterou si otextovala sama zpěvačka - Sedím na měsíci.
Deska je už léta komerčně nedostupná, nedávno se ale objevila alespoň možnost legálně si zaplatit stažení na serveru www.i-legalně.cz .


SONGY A NÁLADY

V roce 1993 vyšla poprvé u společnost Popron deska s názvem Songy a nálady, název ovšem mylně evokuje Martin debut, poněvadž se jedná o úplně jinou podobu. Jednak se na albu podepsali výhradně domácí autoři (nepočítáme-li Vašo Patejdla), např. B. Ondráček, L. Andršt, P. Malásek, texty napsali např. J.Schneider, P.Šrut, V.Kopta. Z písniček je možno jmenovat titulní skladbu TV pořadu Chcete mě - Někde musí být Ráj, dále krásný šanson, který má Marta stále na repertoáru - Nechci být ta druhá, duety Buď vůle tvá s Karlem Gottem a Věř nám dál s Bohoušem Josefem nebo předělávku Martiny písničky Cesta.
Bohužel deska také nevyšla v příliš velkém nákladu a dnes je pouze částečně komerčně dostupná na výběru Marta Kubišová Gold (Popron 2003).
Doprovází Studiová skupina Petra Maláska, který také vytvořil všechny aranže na Cd.
Pozn.: K albu byl natočen propagační film s názvem Stalo se na podzim, opět po letech jej režíroval J. Němec.


ŘEKA VŮNÍ

Druhé album u Popronu, tentokrát z produkce B. Ondráčka. Je tu několik coververzí zahraničních skladeb např. Stinga, L. Richieho nebo L. Pavarottiho. Domácí písničky jsou od B. Ondráčka, V. Popelky, M. Davida, texty napsali Z. Borovec, E. Krečmar nebo P. Vrba. Je tu také druhá píseň, kterou si otextovala sama Marta - Moje láska. Doprovází Golden Strings Vladimíra Popelky, z písniček stojí za zmínku alespoň zahraniční hity Jaká to nádhera, Řeka vůní, S tebou jsem já, Všechny bubny světa, Ať láska... nebo Haló, z českých skladeb upozorním alespoň na písničku Spoutej mě, která vznikla už v roce 1971 a v podání Hany Ulrychové obdržela Zlatou Bratislavskou lyru. Ovšem málokdo ví, že ji B. Ondráček původně skládal pro Martu a tak si ji zkusila alespoň po letech na své desce.
Jinak album vyšlo roku 1995 a dnes je alespoň část skladeb dostupná na výběru Gold.


BŮH VÍ...

Roku 1996 Martička nahrála tentokrát pod křídly vydavatele PolyGram (neboli Polydor) bluesovou desku, která byla nahrána "naživo" za doprovodu zkušených instrumentalistů - zmiňme aspoň klavíristu Rudolfa Rokla. Je to 10 písniček, z nichž většina je převzata od jiných zpěváků, jako je Eva Olmerová a její nezapomenutelná Jsi jako dlouhý most, Vlasta Průchová a evergreen Docela všední, obyčejný den, semaforská Hluboká vráska, klasika J. Ježka a V+W Klobouk ve křoví, píseň Slzy tvý mámy od Olympicu. 4 původní novinky si podělili rovným dílem skladatelé Pavel Krejča a Václav zahradník, texty Eduard krečmar a Pavel Vrba. Celou desku zahajuje Martin nověpřezpívaný evergreen Zlý dlouhý půst (B.Ondráček/P.Vrba). Poslední kusy této desky se dají objednat pouze na Dvdr.cz .


VÁNOCE S MARTOU KUBIŠOVOU

Martina vánoční deska vznikla u Multisonicu r. 1997 a opět doprovází Golden Strings, jsou tu tradiční vánoční koledy z Čech a Moravy, ale taky klasická Vánoční ukolébavka a navrch nová verze Modlitby pro Martu.


MARTA KUBIŠOVÁ V UNGELTU

Multisonic vydal také výběrovou desku Martiných písniček, které ovšm nahrála v roce 1999 v akustickém provedení za doprovodu klavíru Petra Maláska a ještě kontrabasu a někde saxofonu. Jsou tu písničky z její první i druhé kariéry.JÁ JSEM JÁ

LIVE záznam z Martina koncertu v divadle Na Vinohradech 2004. Její největší hity, pouze 3 písničky z muzikálu Líp se loučí v neděli nikde jinde nevyšly. CD ovšem distribuuje pouze pražské divadlo Ungelt na svých představeních a zájezdech.


VÍTEJ, LÁSKO

První opravdová novinka po skoro 10 letech vyšla 2005 : 16 nových šansonových songů, které všechny vznikly jako zhudebněné básně Jana Schneidera. Ten napsal coby soubor "posametových textů pro Martu" sbírku Teroristé v nás, kterou věnoval Martě Kubišové a ta si z více než 50 motivů vybrala 20 ke zhudebnění (4 zazní pouze na stejnojmenném divadelním recitálu v Ungeltu). Autorem převážné části písní je mladý skladatel David Solař, dále přispěli Petr Malásek, Daniel Fikejz, Daniel Hádl, Karel Štolba
Doprovází studiová skupina složená ze schopných sólistů, album má moderní aranže a současný zvuk, přitom je to kus "živé" muziky a ač drží písně krásně pohromadě, typově a formou jsou jednotlivé písničky příjemně různé. Vřele doporučuji všem, kteří si toto CDčko ještě nepořídili, toto stojí opravdu "za to" a dle mého soudu je to nejlepší Martin projekt od počátku jejího comebacku.
Abych neporušil "tradici", zmíním aspoň některé z písniček - určitě titulní Vítej, lásko, potom rozhlasový singl (bohužel jsem si nestačil všimnout, že by se vysílal) Neříkej, krásná Óda na ticho, Jak vytunelovat tuneláře, téměř protestní Průvan a skvělá skladba Teď....Zatím končím. Ještě dodám Matiny "Best Of" výběry, její KOLEKCI u Bontonu, její účast na jiných projektech a Golden Kids.
Snad jsem z toho teď "po slepu" (krátce po půlnoci) neudělal slátaninu, taky doufám, že jsem po paměti nespletl nebo nevynechal nějaké autory atp. Honza

P.S.: Pište své názory na Martiny desky - kterou mátenejradši.... :-)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nejoblíbenější deska od M.Kubišové

(Jirka, 1. 5. 2008 17:30)


Jsou to jednoznačně Songy a balady a pak až Bůh ví.

Z těch ostatních mělo vzniknout snad jen jedno album. Tato alba mi připadají šitá jak se říká horkou jehlou- bez dostatku kvalitních písní.Škoda, že Marta ve své "druhé kariéře" nemá jako rádce Jiřího Černého.

Rádia

(Věra, 5. 12. 2007 13:19)

Už mnohokrát jsem volala do rádií proč nehrají nové písně a bylo mi řečeno,že ty staré si lidé přejí.Když jsem,chtěla zahrát na přání ,,Neříkej" tak zahráli,ale od té doby(2roky) už jsem ji neslyšela-teda v rádiu:-))),jinak si ji pouštím,

Fan-club

(Věra, 26. 11. 2007 1:55)

No jeden už existoval,a scházeli jsme se s Martičkou každý rok,ale před 2a1/2lety byl zrušen.Vy mladší pokuste se založil nový,když se chcete scházet.Za pokus to stojí.V Ungeltu se sní můžete vidět osobně!!!!

Songy a balady

(Hellen123, 19. 9. 2007 16:11)

Tak já mám nejradši asi tuto desku,asi proto,že jí mám doma..Ale co si budeme zapírat-všechny jsou krásné...:-)