Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Marta Kubišová: Má dcera je odvážnější

14. dubna 2006  16:30
Půvabnou dceru zpěvačky Marty Kubišová, Kateřinu Moravcovou, zpívání neláká, zato chce být jednou úspěšnou spisovatelkou. „Ráda bych někdy psala cestopisy,“ říká.
Sedmadvacetiletá vystudovaná novinářka zatím dělá reportérku v televizním pořadu Chcete mě? a trenérku v posilovně. Je svobodná a stejně jako matka žije v Praze.
    

* Jak často mámě říkám, ať si najde chlapa

Občas ji upozorním, že láska kvete v každém věku a třeba maminka Chantal Poullainové si našla velkou lásku v sedmdesáti. Ale u mamky to nehrozí. Kdyby se někdy zamilovala, tak mám prý zavolat do Bohnic, aby pro ni poslali svěrací kazajku.

     

* Čím mě občas štve

Je moc hodná na lidi, kteří si to nezaslouží. Kdosi ji poprosí o tři tisíce na naslouchadlo, ale pak se dozvíme, že to prochlastal. Jo a ještě něco - když si koupí třeba boty, tak jí vždycky musím připomenout, že bych za ty peníze pořídila troje.

      

* Jak jsem prožila listopad 1989

Sedmnáctého jsem šla v davu, kde všichni drželi svíčky, a trpěla jsem: mám klaustrofobii a teď na mě ještě nakape vosk. Bylo mi z toho špatně, tak jsem říkala, mami, už pojeď domů. Odvlekla jsem ji těsně předtím, než bychom dostaly nakládačku.

     

* Kdy vídám Václava Havla

Je to jenom kmotr... O styky se dřív starala Olga, ta za něj posílala dárečky. Ale jeho jsem viděla od revoluce asi dvakrát; nefungujeme jako rodina.

     

* Kdy mi došlo, že je máma populární

Už před revolucí jsem to slyšela od babičky, ale ještě jsem to nechápala. Pouštěla mi Dobrodružství s bohem Panem a já se ptala: Babičko, kterej pán to nazpíval? Hlas mi připadal hlubokej. Ale po Listopadu mamča najednou nechodila z kanceláře v určitou hodinu a já měla dvě paní na hlídání.

     

* Jaká jsem zpěvačka

O Silvestru jsem s mámou zpívala u přátel karaoke, ale když jsem to viděla na kazetě, tak mi došlo, že to nesmím provozovat často. Ostuda. Anebo jsem se možná měla víc napít, aby mi to šlo líp.

    

* Jak jsem spokojená v práci

Pomáhám mámě s pořadem Chcete mě? K tomu dělám trenérku v posilovně, jenže tím se moc nedá uživit. Jestli víte o dobře placené práci, ozvěte se.

     

* Jak mi máma mluví do vztahů

Kamarádsky řekne, co si o kom myslí, ale ví, že si udělám, co chci. Ono to nějak dopadne - vdávat se zatím nechci a rodinu taky nepotřebuju.

     

Marta Kubišová

Narodila se 1. listopadu roku 1942 v Českých Budějovicích. V letech 1966, 1968 a 1969 vyhrála Zlatého slavíka, její píseň Modlitba pro Martu se stala symbolem pražského jara. Režim se rozhodl ji zdiskreditovat a v únoru 1970 se rozpadla skupina Golden Kids, kterou s Kubišovou tvořili Helena Vondráčková a Václav Neckář. Vdala se dvakrát, vždy za režiséra - Jana Němce a Jana Moravce. S oběma se rozvedla. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77.

      

* Čím mě dcera dohání k šílenství

Má snad v sobě zamontovaný strojek, který ji odstrkuje od domova. Odjede sama do Tuniska a já říkám: Nesedej na velbloudy! Můžou se splašit a odnést tě do pouště, kde jsou banditi. Ale první fotka, kterou pak vidím, je Kačenka na velbloudovi...

     

* Kdy v ní vidím sebe samu

Je odvážnější a samostatnější. Já byla totální slepice, ale to přikládám době a tomu, že jsem vyrůstala na malém městě. Kačenka mi třeba vypráví, že někde tancovala do pěti ráno, a to já neznala. Mně ještě po maturitě otec říkal: V sedm doma.

   

* Co jí poradím do manželství

Říkávám: Kačenko, kdyby ses měla vdávat, tak uteč. A pěkně daleko. Svatba jsou vyhozený peníze.

   

* Jak mi zasahovali do výchovy komunisti

Když byla Kačenka ve školce, ve tři mě sebrali a drželi až do šesti. Věděla jsem, že s učitelkou hodinu přechází po chodníku. Taky jsem ji naučila, že kdyby vedle popojíždělo auto, musí se otočit a běžet v protisměru - to jsme měly natrénované.

   

* Kolik prezidentů jsem poznala

Svobodovi jsem zpívala v září 1968 Modlitbu, a to jsem byla prkenná a vnímala jen jeho krásné oči. Jednou jsem na dálku viděla Novotného, když nás s Helenou Vondráčkovou zvala jeho žena na MDŽ, abychom zazpívaly Oh, baby, baby. A Vaška Havla máme v rodině, je Katčin kmotr.

    

* Jak mě dnes uživí hudba

(Kateřina: Z ruky do huby.) Ale ne, jsem spokojená. Kdybych však byla jen důchodce, nevyžiju. Nájem mám jen nepatrně nižší než penzi, to bych ani nezaplatila mobil a zvířata by šla do útulku.

   

* Kde mám tři Zlaté slavíky

Někdo mi je při stěhování ukradl, ale to mě nemrzí. Důležité je, že mě pořád hlas poslouchá.

   

* Jaký mám vztah s manželi

S oběma přátelský. A Janu Němcovi přeju, že má konečně malou dceru - oba jsme to nakonec dokázali. I když třeba já měla po potratu a dvou klinických smrtích deprese z toho, že už dítě nikdy mít nebudu. (Kateřina: Mohla jsem mít starší ségru, která by odrodila ty vnučinečky...)

   

      

Marta Kubišová má ráda lenošení u moře

      

Marta Kubišová Praha - Legendární zpěvačka, členka někdejšího tria Golden Kids Marta Kubišová pojede letos na dovolenou do Francie. Divadelní sezona jí končí ale po prázdninách, takže tam vyrazí až v září. Už teď se těší na lenošení u moře. "Já nikdy nevyrážím na žádné túry, já ráda na dovolené odpočívám," svěřila se 64letá trojnásobná zlatá slavice.

Doprovázet ji bude její 28letá dcera Kateřina i se psem a herec a majitel Divadla Ungelt Milan Hein. "Já mám dovolenou od 1. do 20. září, ale dcera se musí vrátit dřív, takže tam budeme jen dva týdny. Není to žádný zájezd, máme pronajatý dům poblíž letoviska Biarritz, kousek od Španělska. Už jsme tam byly samy s Káťou v roce 1992, tak to tam zase nějak dořídím," dodala Kubišová. Na místě jsou dlouhé prázdné pláže, kde člověk celý den nikoho nepotká, proto se jí tam líbí.

Podle svých slov ji neužije ani na žádné letní sporty. Nemůže si totiž dovolit riskovat úraz. Pak by byla v ohrožení její vystoupení. "Káťa se tam chce učit na surfu, jsou tam prý největší vlny. To pro mě ale není, já se budu koukat," konstatovala Kubišová. Na jednu aktivitu si ale nakonec přece jen vzpomněla. "Paní, která nám pronajala dům, jsem slíbila, že s ní pojedeme na výlet do San Sebastianu, ale to je všechno."

Na dovolenou jezdí Kubišová vždycky s dcerou. "Ona, i ve svém věku, chce jezdit se mnou. Dokonce tvrdí, že už na žádné jiné než na dámské dovolené jezdit nechce. Posledně jsme byly třeba na Lago di Garda v Itálii a moc se to povedlo. Všechny dovolené se nám vyvedly," pochlubila se zpěvačka a moderátorka pořadu o opuštěných zvířatech Chcete mě?

Po návratu z Francie ji pak čeká týden v Praze, kdy bude dohánět všechny resty. Prázdniny stráví pracovně. Čeká ji šest koncertů na Letní scéně divadla Ungelt nebo Open Air Festival v Trutnově.

   

   

Marta Kubišová: Utekla smrti v poslední vteřině - Sedm dní v sobě nosila mrtvé dítě!


PRAHA – Strašlivé životní zkoušky připravil osud pro jednu z nejpopulárnějších českých zpěvaček Martu Kubišovou (64). Dvakrát prožila klinickou smrt, mnoho let nemohla z ideologických důvodů zpívat, kvůli zfalšované fotografii byla obviněna z toho, že nafotila porno. Tou nejkrutější ránou pro tolik nadanou zpěvačku byl ale bezesporu potrat jejího prvního dítěte. O miminko přišla až v osmém měsíci těhotenství a celý týden nosila mrtvé dítě v sobě. Teprve pak jí lékaři mrtvé tělíčko z těla vyoperovali. „Tehdy mi strašně pomohl Karel Gott,“ vzpomíná dnes na děsivé okamžiky sama Kubišová.

   

Právě neuvěřitelně komplikovaný a krutý potrat, který Kubišová koncem šedesátých let minulého století prodělala, byl i příčinou jejích dvou klinických smrtí. „Ta druhá byla nejhorší v tom, že u ní byla moje maminka,“ popsala svůj boj o život Kubišová Lidovým novinám. Podle slov lékařů z porodnice, kde se o ni starali, byla tehdy Kubišová mnohem více mrtvá než živá. „Když jsem se probrala po operaci, kdy mně museli vyoperovat týden mrtvé dítě, tak první, co mi jeden z lékařů řekl, bylo: Ženská, vy jste utekla hrobníkovi z lopaty!“ vybavuje si Kubišová.

Hrůzná životní tragédie však zpěvačce pomohla poznat to, kdo z jejích blízkých za ní stojí i v době, kdy byla jedním z největších nepřátel režimu. „Když se po Praze rozneslo, že jsem měla dvě klinické smrti, tak za mnou do porodnice přišel Karel Gott. Přinesl mi vysokánskou bonboniéru a dal mi ji na stolek vedle postele. Všichni v porodnici hned věděli, že za mnou byl Kája! Kdykoliv jsem pak nějaké sestřičce nabídla bonbón, tak každá řekla, že si nesmí vzít, když mi to přinesl sám Karel Gott. Hrozně mi tím tehdy pomohl. On byl vlastně velice statečnej,“ dodává Kubišová.

Zpěvačce se nakonec deset let po strašlivém potratu podařilo vysněné dítě porodit. V roce 1979 se jí narodila dcera Kateřina, které šel za kmotra jeden z nejbližších přátel Kubišové, pozdější prezident Václav Havel.